Rusko-bosenský večer

Lázně Hodonín (pátek 22.5. v 19.30)

Komponovaný program prezentace bosenské a ruské kultury nabídne především koncert bosenského zpěváka a hudebníka Predraga Duronjiće s přáteli a zpěvačkou Aidou Mujačić. Ruskou lidovou kulturu zastoupí vystoupení folklorního souboru Sudaruška a Kozáci Vltavy. Program doplní panelová výstava Kulturní dědictví UNESCO Ruska a Bosny a Hercegoviny. 

Predrag Duronjić

Svůj unikátní repertoár staví bosenský hudebník trvale žijící v ČR i na vlastních sefardských kořenech, ale i četných hudebních projektech (především skupina KON SIRA). Vystoupení je založeno na středověkých sefardských romancích, ale i písních mladšího data, které vznikaly v židovských diasporách na Balkáně, v Řecku či v Turecku a jsou interpretovány v jazyce ladino, směsi středověké španělštiny a hebrejštiny. Sefardé, tak se nazývají Židé a jejich potomci, kteří až do roku 1492 žili na Pyrenejském poloostrově. Ti, kteří nepřijali křesťanskou víru, byli ze svých domovů násilně vypovězeni. Mnozí odcházeli do španělských a portugalských kolonií v zámoří, jiní zakládali židovské diaspory v zemích Středomořské oblasti, například v Maroku, na Balkáně, v Řecku a v zemích západní Evropy. Sefardé si v nových domovech nadále udržují svou kulturu, po staletí předávanou z generace na generaci. Je však ovlivněna kulturami zemí, v nichž žijí. Kytaristu Predraga Duronjiće doplní další skvělí čeští muzikanti - Jitka Malcyk-housle, Jan Pácha-kytara, Martin Chaloupka-kontrabas. Nebude chybět ale ani slavná bosenská sevdalinka v podání bosenské zpěvačky Aidy Mujačić (kapela Korjen, nové album Sabur).

Aida Mujačić

Aida Mujačič přišla studovat do Prahy z Bosny a Hercegoviny. Doma absolvovala hru na klavír na Střední hudební škole, poté pokračovala ve studiích v Rijece, nakonec v Sarajevu. Získala stipendium české vlády ke studiu hudební vědy na Univerzitě Karlově. Hraje v mnoha hudebních uskupení, ale také úspěšně účinkuje v Národním divadle a nebo v Tantenhose. 

Sudaruška

Folklorní sdružení přátel ruské a ukrajinské kultury "SUDARUŠKA" - Soubor "Sudaruška" (název v překladu znamená "mladá šlechtična") vznikl v r.2003 na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně na katedře ukrajinského jazyka a literatury. Ze začátku se soubor zúčastňoval výhradně fakultních akcí, ale časem za podpory Asociace ruských spolků soubor rozšířil pole své působnosti na festivaly a přehlídky lidového umění na úrovni města a republiky (přehlídka souborů národnostních menšin "Návraty ke kořenům", Brno; Vánoční koncerty národnostních menšin "Žijeme v jednom městě", Brno; Dny ukrajinské kultury v ČR, Praha, Chomutov, Brno 2005; "Malanka" - tradiční setkání ukrajinské diaspory v ČR, Praha 2006; F-scéna - cyklus letních folklorních večerů, Brno 2006; Dětské odpoledne pořádané Oddělením migrace Diecézní charity Brno, Brno 2008 a další) a dokonce se zúčastnil festivalů mezinárodních (MFF "Rožnovské slavnosti"; MFF Strážnice; Mezinárodní festival slovenského folkloru "Jánošíkov dukát" Rožnov-pod-Radhoštěm). Členy souboru jsou představitelé různých slovanských národů, proto v jeho podání můžete slyšet písně jak ruské, tak i ukrajinské. V roce 2007 soubor získal čestný titul Laureát MFF Strážnice za osobitou interpretaci ruských lidových písní v pořadu "Domovina" a také postoupil do semifinálového kola pěvecké soutěže X-Faktor, pořádané televizí Nova. Na podzim roku 2014 soubor spolupracoval při natáčení ruské verze úspěšného českého muzikálu na ledě "Popelka" pod vedením p. Petra Maláska a některé členky si zahrály epizodickou roli v seriálu České televize "České století" (režisér Robert Sedláček, díl 6. Musíme se dohodnout). V září 2008 se soubor transformoval ve Folklorní sdružení přátel ruské a ukrajinské kultury SUDARUŠKA, jehož cílem a snahou je uchování důležitých atributů ruské a ukrajinské kultury: jazyka, historie, tradic a kulturního dědictví. Více zde: https://sudaruska.webnode.cz/ 

Kozáci Vltavy

Folklorní soubor Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska "Kozáci Vltavy" vznikl 14. října 2012, po iniciativě Atamana Svazu, Mikhaila A. Dzyuby, v den svátku "Pokrova Přesvaté Bohorodice" (jeden z významných pravoslavných a kozáckých svátků). Svým vznikem tak navázal na historii a tradici kozácké kultury a souborů, které vznikaly mezi emigranty a udržovali tak svoji kulturu na území Československa ve 20. letech 20. století. Uměleckým vedoucím souboru je Viktor A. Byčok - profesionální zpěvák, pedagog, dlouholetý člen Pražského filharmonického sboru, laureát mezinárodních soutěží. Odborná poradkyně, členka souboru Naděžda N. Petrenko, operní pěvkyně, bývalá sólistka Národního divadla v Praze. Soubor při své umělecké činnosti úzce spolupracuje také se známými místními i zahraničními zpěváky, hudebníky a umělci. Hlavní část repertoáru tvoří kozácké písně a písně o kozácích. Součástí repertoáru jsou také tradiční ruské a ukrajinské lidové písně a to nejen skladby zpívané, ale také sóla na balalajku a bajan.