ORA ET ARS VIATOR 

Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá výstava uměleckých děl ze sbírky Mezinárodního výtvarně-literárního sympozia ORA ET ARS Skalka - SKALKA PUTUJÚCA.. 

Skalka je místo vzdálené asi 2 km vzdušnou čarou od Trenčína. Jedná se o prostor mezi kostelíkem na Malé Skalce, někdejším benediktínským klášterem, kde pobývali legendární světci Andrej Svorad a Beňadik, jeskyní na Velké Skalce a vrchem Chochel. O tomto magickém poutním místu až donedávna turisté příliš nevěděli. V roce 2007 to však změnila myšlenka tří dam z Trenčanského osvětového střediska v čele s Jankou Masárovou (zúčastnila se i uherskobrodské vernisáže), které napadlo uspořádat na Skalce výtvarné sympozium.

"Přidali jsme k tomu i literární část pod "vedením" významného slovenského spisovatele Rudko Tobiáš. Profesionálním kurátorem se stal doktor Marian Kvasnička, toho času poslanec slovenského parlamentu. Ten vymyslel i název. Klášter dlouhé roky spravovali benediktíni. Tento řád měl heslo Ora et et labora - modli se a pracuj. Sympozium jsme tedy pojmenovali ORA ET ARS - čili modlitba a umění," vysvětlil Jožka Vidrnák, který je také hlavním koordinátorem výtvarné sekce sympozia.

Už prvního ročníku sympozia v roce 2008 se zúčastnili výtvarníci nejen ze Slovenska, ale i z Čech a Moravy, Polska, či Maďarska. K dnešnímu dni se uskutečnilo již sedm takových setkání. Prošlo jimi celkem 49 výtvarníků z 8 států, rekordmanem je středoškolský akademický sochař Eugeniusz Molski, který se zúčastnil šesti ročníků.

Sympozium se koná vždy ve třetím červnovém týdnu a na Skalce společně tvoří zhruba 10 výtvarníků a 5 literátů. "Za týden každý vytvoří 3-4 díla, dvě z nich nám pak nechávají do sbírky. Hned po prvním ročníku jsme si řekli, že by bylo zajímavé tuto sbírku nějak zpropagovat, takže jsme s díly začali putovat. Z toho vznikl celý název výstavy: ORA ET ARS - Skalka putujúca," doplnil Josef Vidrnák.