Svět Nabarveného ptáčete

24. 5. - 4. 6. 2019  kavárna Bistrotéka Valachy Obchodní dům Zlín

TYP : putovní multimediální výstava věnovaná natáčení nového českého filmu Nabarvené ptáče, velkoplošné fotografie Jana Dobrovského, ukázky z filmu a originální podklady režiséra V.Marhoula (scénáře, storyboardy, režijní poznámky ... 

KURÁTOŘI : Václav Marhoul, Vojtěch Merunka, Jan Dobrovský, ...

INSTITUCE : Slovanská Unie, Silver Screen s.r.o. (Václav Marhoul), ZLIN FILM FESTIVAL, Jan Dobrovský, 2media

obsahem výstavy budou především kolekce velkoplošných fotografií Jana Dobrovského z ukrajinského místa natáčení (Svolovyči), dekorace (novinový stánek, noviny,, nápisy) a režisérský koutek (pracovní stůl, storyboardy, režijní poznámky, knihy, fota z natáčení, ...)

doprovodné akce

Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Přestože samotné dílo od svého vydání v roce 1965 způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Jde o první a nejslavnější román autora knih Byl jsem při tom a Pinball - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších světových spisovatelů minulého století Jerzy Kosińského.

"Román Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako milióny čtenářů po celém světě, zasáhl natolik, že jsem se v polovině roku 2008, po dokončení celovečerního filmu Tobruk, rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo," zavzpomínal na začátek náročného projektu Václav Marhoul.

Natáčení filmu předcházelo osm let příprav, které zahrnovaly dvouletou snahu o získání práv ke zfilmování, 17 verzí scénáře, které vznikaly tři roky, a další roky pak nakonec úspěšné úsilí vedoucí k financování celého projektu. Nabarvené ptáče je výpovědí židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života a o lidském charakteru. Po mnoha stránkách výjimečný film se točil průběžně po dobu 16 měsíců na Ukrajině, Slovensku, Polsku a v Česku. Nabarvené ptáče má vedle hlavní role, kterou ztvárnil nyní už jedenáctiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova, mezinárodní herecké obsazení. V první řadě na Marhoulovu nabídku kývli světové hvězdy, jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgaard, vedle nich pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z německých herců se na plátně objeví Tim Kalkhof, z ukrajinských Alla Sokolova, z ruských Aleksej Kravčenko, z polských se představí Lech Dyblik, ze slovenských Júlia Valentová a Martin Nahálka a z českých pak Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk. Světová premiéra bude v květnu 2019. Česká až v 12. září 2019. 

Výstava postupně navštíví kina v Uherském Hradišti (červen), Hodoníně (červenec), Olomouci (srpen) a Havířově (září) ....