I. tisková zpráva 2019

04.05.2019

 Ve dnech 22. - 26. května se koná v pořadí již šestý ročník multižánrového festivalu Dny slovanské kultury věnovanému opět prezentaci kulturního dědictví dvou slovanských národů. Festival BULHARSKÁ A UKRAJINSKÁ KULTURA se tradičně koná v Uh.Hradišti, Starém Městě, Velehradě, Hodoníně i Mikulčicích. Letos poprvé  i ve Zlíně a díky spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem ZLIN FILM FEST.

"NAŠE" UKRAJINA

Je název největší výstavy, kterou připravujeme ve spolupráci s Muzeem T.G.Masaryka v Hodoníně, Muzeem Ivana Hončara z Kyjeva a soukromého muzea Babki Pavlíny z Danilova. Výstava je věnována 100. výročí připojení Podkarpatské Rusi k ČSR, ale nabídne i prezentaci ukrajinských národních řemesel a historický přehled česko-ukrajinských vztahů a vazeb. Výstava bude umístěna v galérii Evropa v Hodoníně od 24.5. do 15. 9. 2019.

Výstavu přirozeně doplní i výstava ve Starém Městě UKRAJINSKÉ UNESCO, která nabídne přehled všech ukrajinských položek světového dědictví UNESCO (materiální, nemateriální, paměť světa). Součástí bude i větší prezentace práce českého architekta Josefa Hlávky, konkrétně sídla bukovinských metropolitů v Černovcích. Tato stavba stojí dodnes (dnes sídlo univerzity) a je jediným doposud kompletním dílem českého architekta zapsaným na seznam UNESCO. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 23. 5. 2019 od 19.30 a potrvá do 15. 9. 2019.

Další výstava MALOVANÉ NA SKLE nabídne práci ukrajinské umělkyně Anastázie Rak věnované technice malby na sklo. Výstava navštívila mnoho zemí světa a u nás bude k vidění v Turistickém centru na Velehradě od 26. 5. (vernisáž od 19.30) do 31.7. 2019

PESTRÉ BULHARSKO

Bulharsko kulturu budou prezentovat tři větší výstavy - první z nich BULHARSKÁ CYRILICE nabídne práce současných bulharských výtvarníků inspirované právě bulharským nejstarším písmem. Součástí výstavy budou ve čtvrtek 23. 5. i dvě přednášky o Historii bulharského písma a Tajemství bulharských klášterů. Výstava je umístěna až do 15. 6. 2019.

V hodonínském kině Svět bude ve spolupráci s bulharským Svazem výtvarných umělců umístěna výstava nejlepších prací bulharských karikaturistů - BULHARSKÝ HUMOR. Výstava bude zahájena v pátek 24. května 2019 od 18.00 a potrvá do 30.6. 2019.

V rámci tradičního Bulharského dne v Mikulčicích (25. 5. 2019) se představí i další dvě výstavy - PESTRÉ BULHARSKO (fotografie česko-bulharského fotografa V. Cvetkova) a ŠUMNÍ BULHARŠTÍ ČEŠI - výstava o deseti nejvýznamnějších Češích, kteří se zasloužili o rozvoj bulharské vědy, kultury a vzdělávání.

Atraktivní bude i výstava na Velehradě v Muzeu Bible. Budou od 25. 5. 2019 umístěny dvě památné bible - bulharská ČTVEROEVANGELIUM CARA ALEKSANDRA a bulharsko-ukrajinské JELIZAVETGRADSKÉ EVANGELIUM. V průběhu srpna pak zcela mimořádně a krátkodobě budou umístěny i slavné KYJEVSKÉ LISTY.

VÝZNAMNÉ AKCE

Součástí vernisáží budou větší prezentace a přednášky, ale některé z nich svým rozsahem budou většími kulturními aktivitami.

1. ŠUHAJOVA ZEMĚ - slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 23. 5. 2019 od 19.30 v Eventcentru ve Starém Městě. Na programu bude předpremiéra dokumentu o natáčení nové filmové verze Balady pro banditu na Ukrajině a součástí projekce pak bude i beseda s režisérem Vladimírem Morávkem, producentem Petrem Minaříkem, dramaturgem Janem Gogolou ml. a především herečkou a zpěvačkou Evou Vrbkovou (představitelkou Eržiky). Ta právě v rámci večera zazpívá několik písní z Balady pro banditu. Součástí bude i ochutnávka vín, národních specialit a ukázky práce mistrů ukrajinských národních řemesel (malování na skle, pečení chleba, výšivky, ..)

2. BULHARSKO-UKRAJINSKÝ VEČER - zahájí oslavy 40. výročí Lázní Hodonín a v pátek 24. května od 19.30 v lázeňské parku a na programu bude vystoupení bulharského tanečního souboru PIRIN a koncert pěveckého sboru MILANOSZ, který představí nejstarší ukrajinské, ale i bulharské písně. Součástí bude i prezentace a ukázky tvorby mistrů ukrajinských národních řemesel (malování na skle, pečení chleba, výšivky, ..).

3. SVĚT NABARVENÉHO PTÁČETE - zakončení festivalu proběhne ve Zlíně a ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem FILM FESTIVAL ZLÍN v neděli 26. května od 19.00 v kavárně Valachy v Obchodním domě. Součástí bude vernisáž putovní výstavy o vzniku filmu Nabarvené ptáče a především fotografií Jana Dobrovského. Součástí pak bude beseda a setkání s režisérem filmu Václavem Marhoulem. Touto akcí začíná propagace uvedení filmu do českých kin.

PODPORA

Festival probíhá pod záštitou hejtmana Zlínského i Jihomoravského kraje, starostů Starého Města a Hodonína i velvyslance Bulharska j.e. Jordana Parvanova a Ukrajiny j.e. Jevhen Perebyjnis . Na akci spolupracují významné instituce - kino Hvězda Uherské Hradiště, Eventcentrum Staré Město, Památník Velké Moravy Staré Město (Slovácké muzeum Uherské Hradiště), farnosti Staré Město a Velehrad, Velehradského domu, Muzea bible, kino Svět Hodonín, Dům kultury Hodonín, Lázně Hodonín, Muzeum T.G.Masaryka Hodonín, Slovanské hradiště Mikulčice, Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy, Větrné mlýny, Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, Slovanská knihovna, Cyrilometodějská stezka Zlín,Turistické centrum Velehrad, Siverscreen a Film Fest Zlín. Ze zahraničí pak Muzeum Ivana Hončara (Kyjev), Muzeum Babki Pavlíny (Danilovo), Ladislav Cvetkov (Sofie), Bulharský kulturní institut Praha, Svaz bulharských výtvarníků.

Akce se koná za finanční podpory Státního fondu kultury, města Hodonín a Starého Města. Akci pořádá opět Slovanská unie z.s.

Více na www.dny-slovanske-kultury.cz

KONTAKT 

Vojtěch Merunka  -  předseda Slovanské unie z.s. 

tel.: + 420 603 802 220 

vmerunka@gmail.com 


Jiří Králík - program a produkce 

tel : . 602 704 620 

jirka.kralik@seznam.cz