II.tisková zpráva 2020

10.09.2020

Druhá zpráva informuje o úspěšném průběhu prvního festivalového víkendu, návštěvě bosenské velvyslankyně i podrobnosti o závěrečném víkendu festivalu. V důsledku zásadních opatření se ale po uzávěrce a zveřejnění tiskové zprávy musel zrušit páteční Ruský večer v Lázních Hodonín. 

         Tisková zpráva 10. září 2020

1. Dny slovanské kultury 2020 úspěšně zahájeny

Ve čtvrtek 3. září v 19.30 proběhlo v Polyfunkčním sále ve Starém Městě slavnostní zahájení letošního festivalu a vernisáž výstavy Kulturní dědictví UNESCO Ruské federace. Součástí večera byl pak komponovaný program Pocta Vysockému, ve kterém se představili písničkáři Jiří Klapka a Aljoša Kudrjavcev společně s dalšími hudebními hosty. Stejný komponovaný program pak proběhl o den později v pátek 4. září v Městské knihovna Hodonín a opět s vernisáží výstavy Paměť světa UNESCO Ruské federace. Sobota 5. září patřila Bosně a Hercegovině a vyvrcholila první oficiální návštěvou nové velvyslankyně BiH J.E. Martiny Mlinarević. Společně se starostou města Hodonín Liborem Střechou zahájili v Domě kultury v Hodoníně další výstavu Kulturní dědictví UNESCO BiH a také Bosenský večer se skupinou Sarraf bosenského zpěváka a muzikanta Predraga Duronjiće. Nedělní plánovaný program paní velvyslankyně ale byl zrušen ze zdravotních důvodů a tak v podvečer byla otevřena výstava ve Starém Městě Kulturní dědictví UNESCO BiH.

2. Druhý festivalový víkend nabídne tradiční lidovou hudbou a filmem Waterloo

V pátek 11. září od 19:00 v amfiteátru Lázní Hodonín proběhne Ruský večer, na kterém vystoupí ruské lidové soubory Kozáci Vltavy a Matrjoška a projekce slavného ruského historického filmu WATERLOO (1970) na počest 100. výročí narození herce a režiséra Sergeje Bondarčuka. RUSKÝ VEČER BYL ALE ZRUŠEN V DŮSLEDKU PŘÍSNĚJŠÍCH HYGIENICKÝCH OPATŘENÍ.

 Podobný program a nabídne i Ruský večer v Uherském Brodě v sobotu 12. září . Od 19.00 hodin v Domě kultury UB na terase vystoupí ruský lidový soubor Sudaruška, a fenomenální písničkář Aljoša Kudrjavcev s písněmi Bulata Okudžavy a především Vladimíra Vysockého. Součástí večera bude vernisáž výstavy Kulturní dědictví UNESCO Ruské federace a ochutnávka pravého ruského boršče. Samotný závěr večera bude patřit letnímu kinu a historickému velkofilmu Waterloo (1970). Na druhý den v neděli 13. září v 9:30 zahájí vernisáž výstavy Miniatur ruských krojů a vystoupení souboru Sudaruška. Výstava symbolicky zahájí tradiční Den evropského dědictví v Uherském Brodě. Vstup na oba dva Ruské večery ZDARMA a bez nutnosti nosit roušku (akce jsou venkovní).

3. Koncertní zakončení festivalu s poctou Vadimu Petrovovi a ruské duchovní hudbě

Poslední festivalovou akcí budou dva koncerty věnované Ruské duchovní hudbě a dvěma skladatelům - P. I. Čajkovskému a českému skladateli ruského původu Vadimu Petrovovi. Na koncertu vystoupí Pražský komorní mužský sbor Alexeje Klepcina společně se Smíšeným sborem Města Hodonín. První koncert proběhne od 13.30 v Kostele sv. Ducha ve Starém Městě, druhý pak od 16.00 v Chrámu sv. Vavřince v Hodoníně. Oba koncerty jsou ZDARMA a aktuálně s nutností mít roušky.