DRUHÁ TISKOVÁ ZPRÁVA (1.6.2017)

01.06.2017

Před malou chvílí byla slavnostní zahájena první Mezinárodní lingvistická konference CISLa 2017 a současně i letošní čtvrtý ročník festivalu Dny slovanské kultury. Na zahájení promluvil starosta města Staré Mědto pan Josef Bazala, velvyslankyně Chorvatské republiky v Praze J.E. paní Ines Troha, ředitelka Fóra slovanských kultur Ljubljana paní Andreja Rihter a předseda pořádající Slovanské únie pan Vojtěch Merunka.

BUDUJEME KULTURNÍ MOST

V prvním příspěvku paní Andreja Rihter představila PROGRAMOVOU STRATEGII Fóra slovanských kultur a potvrdila zařazení našeho festivalu jako důležité akce, která vytváří potřebný most mezi kulturou Jižních a Severních Slovanů.

REKORNÍ POČET ZAHRANIČNÍCH ÚČASTNÍKŮ

Letošní ročník nabídne několik desítek akcí, kterých se zúčastní rekordní počet zahraničních účastníků. Na konferenci bude přítomno asi 70 zástupců významných univerzit z 13 zemí (Čína, Chorvatsko, Polsko, Německo, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Slovensko, Černá Hora, Holandsko, Ukrajina, Rusko a ČR). Největší počet zahraničních účinkujících bude vystoupí především na Rochusu, ale i na dalších akcích. Celkem jich bude asi 300 a především z Polska (170), Chorvatska (70), Slovenska (60).

GOROLSKÝ OBĚD A CHORVATSKÉ SPECIALITY

Budou provázet celý festival, ale nejvíce na akci DOBRODOŠLI na Rochusu v Uherském Hradišti v sobotu 3. června od 10:00 do 22:00 hodin. Po celou dobu můžete obdivovat lidové řemeslníky z Chorvatska a Polska (asi 30 stánků), ale především ochutnávat chorvatská a polská víny. Vrcholem ale bude ochutnávka polských a chorvatských specialit originálních kuchařů. Můžete tak ochutnat pravý polský bigos, ale i chorvatdksou rybí polévku a nebo peku - zapeřené maso se zeleninou.

VYSAZENÍ POSVÁTNÝCH STROMŮ

Polsední den 4. 6. bude patřit slavnostní bohoslužbě na Velehradě spojených se zpěvy hostujících zahraničních lsouborů(od 10:00), otevření výstavy LEGENDY O PRAOTCI ČECHOVI + KŘEST 996 (od 14:00 v Archeoskanzenu), jehož součástí bude i slavnostní vysazení posvátných stromů - dubu z polského Rogalinu a lípy z chorvatské Krapiny. A úplně poslední akcí pak bude koncert sboru Milanosz v kostele Sv.Ducha ve starém město (od 17:30) a autorské setkání s fotografem Otou Nepilým k jeho výstavě POLSKÉ MARIÁNSKÉ POUTĚ 80. LET.

LETNÍ KINO NA ROCHUSU AŽ PŘÍŠTÍ ROK

Jedinou změnou v bohatém avizovaném programu bude pouze přesun premiérové projekce letního kina na Rochusu, které se mělo uskutečnit na závěr akce Dobrodošli. Důvodem byli složitější technické a organizační problémy i neočekávaný technický problém. Moc se omlouváme, ale letní kino na Rochusu BUDE přesně za rok - v roce 2018

PRAVIDELNÉ NOVINKY NA WEBU I FACEBOOKU

Od poloviny května uvádíme na facebooku i webových stránkách každý den významnou novinku a zde je je najdete společně s aktualizovaný programem i denními festivalovými zprávami

Děkujeme za přízeň, podporu i propagaci.