Miniatury ruských             národních krojů

Brno (29.6. - 30.7.), Staré Město (31.7. - 3.9.), Hodonín (4. - 11.9.), Uherský Brod (13.9. - 11.10.), Boskovice (12. - 31.10)

Výstava ze sbírky Státního muzea A. S. Puškina "Michalovskoe" (Pskovský kraj, Ruská federace) představuje rekonstrukci ruského kostýmu. Jedná se o tradiční oblečení rolníků z ruské oblasti Pskov z XIX. století. Kolekce 21 miniatur nabízí komplexní pohled na všechny tehdejší kroje mužů, žen i dětí. Navíc pro všechny příležitosti (běžné nošení a sváteční kostýmy) a pro všechna roční období. Miniatury jsou vytvořeny do nejmenších detailů - od spodní košile po pokrývku hlavy. Tehdejším tradičním materiálem regionu byl len, ze kterého se vyráběly tenké, husté i hrubé textilie. Ty se pak následně barvily modře pomocí indigové barvy, směsi vosku a jílu. Hlavním požadavkem na rolnické kroje bylo především pohodlí s možností volného pohybu. Výstava se koná díky pomoci a podpoře Velvyslanectví Ruské federace a Ruského střediska vědy a kultury v Praze.

Charakteristickým rysem dámského oblečení byly "letní šaty" - dlouhé široké šaty bez rukávů, ze dvou rovných částí spojených bočními klíny. Vzpřímená silueta a vertikální linie dekorace (knoflíky) zdůraznily harmonii ženské postavy. Pánský oblek zahrnoval krátké kalhoty zasunuté do bot, svrchní plášť "kaftan" a povinný pásek, který spolu s křížem na prsou byl typickým znakem rolníků. Slavnostní oděv byl tradičně zdoben výšivkou nebo červenou ozdobou na okrajích oděvů. Rolníci považovali červenou barvu za ochrannou (talisman) a zároveň i slavnostně krásnou.

Obsah výstavy

1. Slavnostní letní dámské oblečení / 2. Slavnostní dámské oblečení / 3. Dámské letní kostýmní oblečení pro volný čas 4. Pánské oblečení pro běžné nošení 5. Příležitostné letní pánské oblečení 6. Svatební šaty bohaté rolnické ženy 7. Slavnostní letní oblečení pro mladé dívky 8. Svatební šaty s rolnickými prvky 9. Pánské polosezónní oblečení 10. Slavnostní letní oblečení bohaté rolnické ženy 11. Zimní oblečení mladé bohaté rolnické ženy 12. Letní oblečení starší ženy 13. Zimní oblečení mladého muže 14. Dámské polosezónní oblečení 15. Dámská "pokosnica" - kroj pro sklizeň obilí nebo sena 16. Slavnostní ukázkové oblečení bohaté rolnické ženy 17. Letní ženský kroj 18. Oblečení pro ženskou letní dovolenou 19. Slavnostní oděv starší ženy 20-21. Komplex zimního dětského oblečení