Tváře Ukrajiny

středa 22. května 17.30 Sál kardinála Tomáše Špidlíka Velehrad

TYP : přednáška Petra Melichara 

OBSAH : osobní zkušenost a dojmy ne odborníka, spíš obyčejného člověka, který měl to štěstí a objevil se na Ukrajině v období chaosu po rozpadu SSSR, v období hledání vlastní identity, duchovnosti a podařilo se mi trošku toto zhruba desetileté období zmapovat, popsat a s přesahem do dnešních dnů bych ho chtěl předat těm, co tam možná přijdou. 

...

Osobní, ne nijak vědecké či analytické, vyprávění o duchovnosti a trochu i situaci na Ukrajině. Jak se vlastně vytvořil současný útvar, který nazýváme Ukrajinou, co všechno zde lidé prožili, z čeho se formoval ukrajinský stát, jakou roli v tom hrála a hraje církev. Jak už jsem napsal, měl jsem to štěstí a objevil se na Ukrajině v období chaosu po rozpadu SSSR, v období hledání vlastní identity, duchovnosti a podařilo se mi trošku toto zhruba desetileté období zmapovat, popsat a s přesahem do dnešních dnů se to pokusím posluchačům předat včetně zmínky o české komunitě, která zde žije od devatenáctého století a dlouho byla odříznuta od staré vlasti. Tyto své dojmy bych rád proložil krátkými autenticky a amatérsky nahranými audio i video vstupy + jedním naším krátkým filmem uvedeným také kdysi v České televizi, s názvem "Země vzkříšení". Trvání přednášky včetně ukázek vychází asi na 1,5 hodiny.

Struktura 

Úvod o Ukrajině jako celku a seznámení s ní, pak okénko do historického vývoje a následuje vyprávění z mých cest v devadesátých letech, které započaly jako humanitární a pak pokračovaly formou jakýchsi duchovních, misijních a uměleckých výměn. Jakýmsi mottem těchto cest se stále více stával výrok a současně přání papeže Jana Pavla II., že zejména křesťanský východ a západ musí ukončit léta rozdělení, spolupracovat, vyměňovat si to, co nás charakterizuje, tím se obohacovat a co nejvíce se sjednotit, aby Evropa začala konečně dýchat na obě plíce.

Petr Melichar

 *1966 Benešov u Prahy, bydliště Neratovice - Byškovice

Angažovat v Církvi jsem se začal již v osmdesátých letech při organizování salesiánských Chaloupek, což byly tajné prázdninové pobyty věřící mládeže. Od roku 1994 jsem pracoval zhruba deset let v Arcidiecézním centru pro mládež v Praze a díky tomu jsem mohl absolvovat i několik cest právě na východ. Vše bylo pak postupně přerušeno manželstvím, narozením tří dětí, přechodem do komerční sféry zaměstnání a to všechno způsobilo, že kontakty a vazby se postupně přerušovaly. Do současnosti tedy zůstaly jen kontakty s několika přáteli a touha se na ta místa po dlouhé době opět vrátit. V současnosti pracuji jako manažer podpory obchodu a pohybuji se ve dvou zdánlivě nesouvisejících oblastech - interiéry + interiérové dekorace a mléčné výrobky z jedné rodinné biofarmy.