Černá kočka, bílý kocour

Jugoslávie 1998, režie : Emir Kustirica, 128 min.

kino Hvězda UH

čtvrtek 31. května 16.00

Zlatý fond srbské kinematografie s úvodním slovem Radovana Lipuse 

režie : Emir Kusturica / scénář : Emir Kusturica, Gordan Mihić / kamera : Thierry Arbogast / hudba :Dejan Sparavalo, Nele Karajlić

hrají : Bajram Severdžan, Srđan Todorović, Branka Katić, Florijan Ajdini, Ljubica Adžović, Zabit Memedov, Sabri Sulejmani, Jašar Destani, Stojan Sotirov, Predrag Manojlović, Dejan Sparavalo,  

Tvůrci filmu opět vytvořili celé panoptikum svérázných postaviček, procházejících řadou bizarních příhod a situací. V centru dění stojí dvě cikánské rodiny, mezi jejímiž potomky i navzdory dávnému přátelství dědů panuje jistá rivalita. Napjaté vztahy se vyostří o to víc, že se mají vzhledem k nastalým okolnostem spojit v jeden klan. Místní cikánský mafián Dadan Karambolo se totiž rozhodne odpustit dluh zdejšímu podvodníčkovi Matko Destanovi pouze za podmínky, že Matko ožení svého syna Zareho s Dadanovou sestrou, o mnoho let starší liliputánkou Afroditou, přezdívanou Beruška. Dospívající Zare zamilovaný do jiné dívky se vynucenému sňatku samozřejmě brání, a to stejně neúprosně jako jeho otec s Dadanem usilují o zdárný průběh veselky, přičemž ve svých snahách neváhají jít ani přes mrtvoly vlastních otců. 

Černá kočka, bílý kocour, která obdobně jako předchozí Kusturicovy projekty vznikala v zahraniční koprodukci, byla na rozdíl od jeho posledního, tříhodinového opusu zcela apolitická. Scénář k této zběsilé komedii režisér napsal společně s Gordanem Mihičem, se kterým před deseti lety spolupracoval na Domě k pověšení (Dom za vesanje, 1988). Právě k jeho živelnosti a zobrazovanému prostředí měla Černá kočka, bílý kocour velmi blízko.  

Černá kočka, bílý kocour, na které s Kusturicou spolupracoval dvorní kameraman Luca Bessona, Francouz Thierry Arbogast, přímo hýří temperamentem balkánských venkovanů (opět z velké části ztvárněných neherci) a prvky magického realismu. Svižné tempo filmu určuje rytmický hudební doprovod Kusturicovy skupiny No Smoking Orchestra, která originálně kombinuje balkánskou folklórní hudbu s řadou dalších hudebních stylů, například rock'n'rollem, popem či technem, a jejichž hitovka "Pit Bull" se díky filmu stala nezapomenutelná. - Jana Bébarová(Letní filmová škola)