Bosenský večer

Hodonín (22.5.)

Uherský Brod (23.5.) 

Staré Město (6.9.)

Komponovaný program prezentace bosenské kultury nabídne především koncert bosenského zpěváka a hudebníka Predraga Duronjiće s přáteli a zpěvačkou Aidou Mujačić. V další části proběhne beseda o úspěšné bosenské kinematografii i tvorbě a životě Emira Kusturici s režisérkou a spolužačkou Jitkou Němcovou a asistentem režie Bobanem Dedeičem. Součástí příjemného večera bude i ochutnávka bosenských specialit a vín. 

Predrag Duronjić

Svůj unikátní repertoár staví bosenský hudebník trvale žijící v ČR i na vlastních sefardských kořenech, ale i četných hudebních projektech (především skupina KON SIRA). Vystoupení je založeno na středověkých sefardských romancích, ale i písních mladšího data, které vznikaly v židovských diasporách na Balkáně, v Řecku či v Turecku a jsou interpretovány v jazyce ladino, směsi středověké španělštiny a hebrejštiny. Sefardé, tak se nazývají Židé a jejich potomci, kteří až do roku 1492 žili na Pyrenejském poloostrově. Ti, kteří nepřijali křesťanskou víru, byli ze svých domovů násilně vypovězeni. Mnozí odcházeli do španělských a portugalských kolonií v zámoří, jiní zakládali židovské diaspory v zemích Středomořské oblasti, například v Maroku, na Balkáně, v Řecku a v zemích západní Evropy. Sefardé si v nových domovech nadále udržují svou kulturu, po staletí předávanou z generace na generaci. Je však ovlivněna kulturami zemí, v nichž žijí. Kytaristu Predraga Duronjiće doplní další skvělí čeští muzikanti - Jitka Malcyk-housle, Jan Pácha-kytara, Martin Chaloupka-kontrabas. Nebude chybět ale ani slavná bosenská sevdalinka v podání bosenské zpěvačky Aidy Mujačić (kapela Korjen, nové album Sabur).

Aida Mujačić

Aida Mujačič přišla studovat do Prahy z Bosny a Hercegoviny. Doma absolvovala hru na klavír na Střední hudební škole, poté pokračovala ve studiích v Rijece, nakonec v Sarajevu. Získala stipendium české vlády ke studiu hudební vědy na Univerzitě Karlově. Hraje v mnoha hudebních uskupení, ale také úspěšně účinkuje v Národním divadle a nebo v Tantenhose. 

Jitka Němcová

Po ukončení svých studií na FAMU působila na stáži v Římě u známého italského režiséra Federica Felliniho. Dlouhodobě pracuje pro Českou televizi, kde točí pořady různých typů od povídek přes pohádky a zábavné pořady (Abeceda, Portréty z not, O babě Hladové, Uctivá poklona, pane Kohn, Hodina pravdy, Seš mrtvej, tak nebreč) k dokumentárním cyklům a přímým přenosům (Noc s Andělem). Je pro ni charakteristický žánr hraného dokumentu jakoby z přímého přenosu s prvky mystifikace a tajemna, kdy nepoučený divák neví, zdali jde o výmysl nebo o skutečnost (inscenace Taneční zábava). Působí také jako pedagožka na katedře režie pražské FAMU. Manželka nedávno zesnulého filmového režiséra Otakara Vávry. 

Boban Dedeič

Režisér castingu, asistent režie a manažer produkce. Produkci studoval na fakultě dramatických umění v Bělehradě. Filmem se začal zabývat od roku 1985. Spolupracoval s řadou významných jihoslovanských režisérů (např. Emir Kusturica, Srďan Karanović, Goran Paskaljević nebo Saša Petrović) i zahraničních tvůrců (např. Jan Hřebejk, Michael Winterbottom či Peter Kosminsky).