Balada pro banditu

čtvrtek 23. května 16.00 kino Hvězda

TYP : projekce filmu Balada pro banditu (1978 - režie: Vladimír Sís) a beseda s režisérem Vladimírem Morávkem

OBSAH : projekce klasického českého filmu a následné autorské setkání k nově připravované verzi filmového zpracování Balady pro banditu - natáčené na Ukrajině

HOSTÉ : Vladimír Morávek (režisér), Jan Gogola ml. (dramaturg), Petr Minařík (produkce). 

Balada pro banditu

Muzikál / Romantický / Československo, 1978, 89 min

Režie: Vladimír Sís / Kamera: Viktor Růžička / Hudba: Miloš Štědroň, Vlastimil Hála

Hrají: Miroslav Donutil, Petr Maláč, Iva Bittová, Blanka Rudová, František Derfler, Franta Kocourek, Bolek Polívka, Jiří Pecha, Pavel Zatloukal, Evelyna Steimarová, Pavel Nový, Gustav Opočenský, Vladimír Hauser, Daniel Dítě, Alice Hašová, Michaela Dudová, Martin Havelka, Vladimír Zelenka, Renata Hanáková, Rudolf Kovanda, ...

Filmová verze muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná... Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě... Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh.(oficiální text distributora)

Román Ivana Olbrachta o proslulém loupežníkovi se v sedmdesátých letech dočkal muzikálové verze, uváděné brněnským Divadlem na provázku. Zfilmovaná inscenace se odehrává v přírodním amfiteátru, kde se countryově laděné drama Nikoly Šuhaje a jeho milované Eržiky prolíná se záběry přihlížejících diváků. "Zabili, zabili chlapa z Koločavy," zpívá se v prologu o mrtvém zbojníkovi. Pak se začne odvíjet příběh osudové lásky, do níž zasáhnou intriky vrchnosti i zrada Nikolových bližních... Autorem libreta byl tehdy zakázaný Milan Uhde, jehož jméno se nesmělo objevit v titulcích. V úloze úlisného lichváře Mageriho se blýskl Bolek Polívka.(Febiofest)

Proslulá filmová verze neméně slavného muzikálového zpracování osudů dezertéra a zbojníka Nikoly Šuhaje, které v sedmdesátých letech nastudovalo Divadlo na provázku, přenáší příběh o lásce a zradě z jeviště do plenéru. Divadelně stylizovaný film je nepředstavitelný bez zlidovělých písniček Miloše Štědroně.(Letní filmová škola)