POLSKÁ A CHORVATSKÁ KULTURA 

1. - 4. června 2017 

Uherské Hradiště, Staré Město, Velehrad a Modrá

Pokračování festivalového konceptu prezentace dvou slovanských národních kultur dvou zcela odlišných regionů - severního a jižního. Zdánlivě nesouvisející národní kultury překvapivě spojuje najstarší a stále živá legenda o praotci Čechovi a jeho bratrech ... 

Bohatství POLSKÉ KULTURY bude reprezentovat hned několik významných osobností i událostí. Těšit se tak můžete na vystoupení pěveckého sboru MILÁNOSZ, ale i goralských souborů z ČR, ale Polska a Slovenska. Kino Hvězda v Uherském Hradišti nabídne minipřehlídku filmů polských (např. Poslední rodina, Bolek a Lolek, Dvojí život Veroniky ...). Atraktivní výstavy připomenou i některé významné události a výročí (Křest 996, Polské mariánské poutě 80.let, .... ). Potěší i vystoupení hned několika pravých goralských folklorních skupin z Jablunkova (ZAOLZA  a dětský Rozmarýnek), ale i polské Istebné a nebo slovenské Krásny nad Kysucou. Určitě potěší i překvapí ochutnávka polských národních jídel i vín, či prezentace národních řemesel - goralských, ale i chorvatských. 


CHORVATSKOU KULTURU budou prezentovat především výstavy, ale i další doprovodné akce. Poprvé se představí u nás prakticky naznámá zapomenutá legenda o Čechovi, Lechovi a Mechovi z chorvatského městěčka Krapina, kterou v rámci exkluzivní výstavy a komponované akce ŽIVÉ LEGENDY (4. 6. 2017 archeoskanuzen Modrá) doplní i česká a polská verze legendy o praotci Čechovi. Zcela unikátní bude i výstava POKLADY CHORVATSKÉHO SEZNAMU UNESCO, která nabídne poprvé v ČR největší bohatství chorvatských lidových řemesel (dřevěné hračky, výšivyk a zdobené perníčky). V programu nebude chybět ani vystoupení lidových souborů z Chorvatska, ale také lidové soubory české menšiny ze Zagrebu a chorvatské měnšiny z moravské Jevišovky. Vystoupení doplní atraktivní a exkluzivní ochutnávka chorvatských vín i specialit (pršut, sýr, olivy, ...). V rámci plánovaných výstav se představí karikatury světoznámého chorvatského malíře Davora Štambucha  i fotografie  a panely Glagolské stezku na ostrově Krk. Poslední výstavu doplní i několik vystoupení chorvatského pěveckého glagolského souboru BAŠČINA. Vrcholem pak bude i slavnostní vysazení lípy z Krapiny a umístění kopie nejslavnější architektonické chorvatské památky - BAŠČANSKÁ TABULE GLAGOLICE.